środa, 19 lipca 2006
Chart Rosyjski-Borzoj
15:56, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 lipca 2006
Beagle

Psy, tak jak wszystkie zresztą zwierzęta, mogą wnieść w nasze życie wiele radości i wspaniałych przeżyć. Te strony poświęcone są właśnie psom i tym wspaniałym momentom, które możemy z nimi mieć. Jest naszym obowiązkiem kochać psy tak mocno jak one kochają nas. Pamiętać trzeba też, że psie życie nie jest długie. Człowiek ma szansę w swoim życiu kochać wiele psów, każdego szczególnie i inaczej niż inne. Śmierć psa jest czasem wielkiego smutku. Te strony powstały właśnie z powodu miłości, którą dostałem od moich psów, dlatego czytając je śmiej się ze mną, płacz ze mną, i przede wszystkim, kochaj swojego psa. Jego życie jest krótkie, dlatego trzeba je bardzo cenić.

Jeżeli masz w planach zakup beagla, ważne jest żebyś dowiedział się jak najwięcej o wybranej rasie przed zakupem. Nie jest łatwo trafić na szczeniaki, które są dobrze i z uwagą hodowane. Dobrzy, doświadczeni hodowcy zwracają baczną uwagę na to gdzie trafiają ich psy i może okazać się, że zostanie właścicielem beagla może zabrać nieco czasu, jednak jeśli uznasz, że beagle jest tym właściwym psem, warto jest uzbroić się w cierpliwość.

Ostatnimi czasy, media wiele uwagi poświęcają zwierzętom, na których dokonuje się różnego rodzaju eksperymentów, niestety beagle także należą do tej grupy zwierząt. Ze swej strony chcę podkreślić wagę tego by kupować szczeniaki, a także dorosłe psy tylko od doświadczonych, renomowanych hodowców a nie w sklepach zoologicznych czy od przypadkowych sprzedawców.

Czas by znaleźć tego wspaniałego beagle specjalnie dla ciebie. Naprawdę, bardzo odradzam kupno psa w sklepie zoologicznym. Wiele szczeniąt tam sprzedawanych pochodzi z "psich wylęgarni?, a kupowanie ich tylko napędza koniunkturę, co w praktyce oznacza zaniedbania i nadużycia od samego początku psiego życia. Nie kupowałbym też psa od domorosłego hodowcy i koniecznie upewniłbym się, że pies jest zarejestrowany w związku kynologicznym. Poszukiwania zacznij od skontaktowania się ze związkiem kynologicznym i poproś o adresy hodowców w twojej okolicy. Skontaktuj się z tymi ludźmi, zadaj dużo pytań, umów się na spotkanie żeby zobaczyć ich psy. Doświadczeni i renomowani hodowcy sami zadadzą ci mnóstwo pytań. 

Pamiętaj, że hodowca powinien brać pełną odpowiedzialność za swoje psy, na całe życie. Poproś o referencje i skontaktuj się z ludźmi, którzy kupili szczeniaki od danego hodowcy.

Ogłoszenia w prasie mogą zaprowadzić cię do bardzo dobrego hodowcy, ale bądź ostrożny, bo mogą także zaprowadzić cię do hodowcy amatora. Wielu ludzi kojarzy psy zupełnie przypadkowo, nie interesując się zupełnie tym co szczenięta mogą a czego nie mogą odziedziczyć. Powinieneś wymagać całkowitej odpowiedzialności od danego hodowcy. Lista Odpowiedzialnych Hodowców jest wspaniała.

"Psy nie są całym naszym życiem, ale sprawiają, że staje się ono pełne"Roger Caras.

Beagle

 

Fascynujące jest to jak w wyniku ewolucji, oraz poprzez umiejętne krzyżowanie otrzymaliśmy wiele czystych ras, które współistnieją z całą plejadą pięknych krzyżówek i kundli.

Psem jest i dog niemiecki, ratlerek i podwórkowy kundelek. Mnie osobiście interesuje wszystko co łączy drzewo genealogiczne psa z człowiekiem

Spytaj któregokolwiek z właścicieli beagli a dowiesz się, że życie z tymi średniej wielkości psami nie jest nigdy nudne.

18:34, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »
Chart Afgański

Tej wyjątkowej, majestatycznej rasy nie powinno się oceniać tylko na podstawie jejeleganckej powieszchowności. Poza olśniewającym wyglądem, chart afgański jest psem nadzwyczaj zwinnym, o mocnej budowie, ktora ułatwia mu poruszanie się nawet w najbardziej nierównym terenie. Chart afgański cechuje niezależność, są pełne życia, przyjacielskie i wrażliwe.I chociaż należą do zwierząt odpornych, usychają z tęsknoty, gdy nie poświęca in się należytej uwagi.Kiedyś sądzono, że afganynie zasługują na zaufanie, lecz ta, krzywdząca opinia, nie wytrzymała próby czasu. Obecnie uwarza się, żete pełne animuszu zwierzęta łatwiej od innych poddają się treningowi i dyscyplinie.

u tych chartów długa szata wykrztałciła się jako ochrona przed przeniklwym zimnem, panujacym w wysokich górach Afganistanu i Bliskiego wschodu.

18:18, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »

Border Colli

Są to psy ratownicze, dogoterapeuci, aktorzy, mistrzowie psich sportów: agility i flyball, frisbee, mistrzowie w konkurencjach obedience, PT i oczywiście mistrzowie w pasterstwie.

Psy Border Collie są to pod wieloma względami psy niezwykłe. Niezwykła jest ich inteligencja, niezwykła jest ich szybkość i zwinność, niezwykłe jest ich spojrzenie jakie rzucają z szeroko rozstawionych oczu i dosłownie hipnotyzują otoczenie, niezwykłe jest jak potrafią się koncentrować nad każdą czynnością. W tym podobne są do psów myśliwskich, które w podobny sposób skoncentrowane są na wystawianej zwierzynie.

Historia rasy Border Collie

W żyłach wszystkich psów niezależnie od budowy i wielkości płynie krew wilka. Proces udomowienia psa rozpoczął się 12000 lat temu prawdopodobnie niezależnie w kilku regionach na półkuli północnej. Półdzikie psy włóczyły się za watachami koczowniczych ludów, żywiąc sie odpadkami posiłków ludzkich. Ludzie ich nie odganiali bowien czujne psy ostrzegały ich przed atakiem drapieżników lub innych ludzi. Z czasem psy wykorzystywano równierz do wypasów i obrony stad, ale raczej nie pełniły roli domowych ulubieńców. Odkrycia archeologiczne potwierdziły, że już ponad 9000 lat temu istniały wyraźne różnice w wielkości psów, nawet wśród tych żyjących w tym samym regjonie. Różnice w ich pokroju nasiliły się zwłaszcza w czasach rzymskich, kiedy to utrwalono charakterystyczne cechy wielu dzisiejszych ras. W tym okresie dziejów psy były hodowane w tym samym celu co obecnie: polowanie, pasterstwo, obrona własności.Całe stulecia przed XIX wieczną rewolucją przemysłową tereny Wielkiej Brytanii były krajem pasterzy a wśród hodowanych zwierząt królowały owce. Bogactwem tego kraju była wełna. Na górzystych, bezkresnych pastwiskach nie był możliwy wypas tylu owiec bez odpowiednich, odpowiednio wyszkolonych psów. Pierwsze wzmianki o psach pasterkich pochodzą z rozprawy naukowej "De Canibus Britannicus" autorstwa John Caius z 1500 roku. Na tych terenach owczarki pracowały już od dawien dawna. Razem z udomowieniem owiec (w neolicie) ludzie prawdopodobnie wykorzystywali psy do ich pilnowania i ochrony. Po wiekach użytkowania przez logiczne kojarzenia osobników o predyspozycjach pasterskich ludzie wytworzyli psy, będące protoplastami dzisiejszych ras pastuchów. Różnice klimatu w różnych częściach Wielkiej Brytani doprowadziły do tego, że preferowano na różnych terenach różne typy psów -czyli dobierano do kojarzeń psy o potrzebnych dla danego regionu cechach. Takie postępowanie wpłynęło na zróżnicowanie psów pasterskich w różnych regionach kraju i w końcu na powstanie różnych ras.

W XVIII i XIX w. z powodów ekonomicznych przy rosnącej cenie pracy ludzkiej prosperowały tylko hodowle owiec wykorzystujące psy pasterskie do obsługi stad. Wytępienie dzikich drapieżników spowodowało to, że niepotrzebne były już duże i silne psy ochraniające stada i w efekcie takie rasy zanikły. Nastąpił rozwój kolei. Przewozy za pomocą tego rodzaju transportu zastąpiły przepędy stad na duże odległości. Psy uzywane do takich prac też przestały być potrzebne. Potrzebne były natomiast inteligentne i szybkie psy do prac związanych z przeganianiem i selekcjonowaniem owiec, pilnowaniem ich aby się nie pogubiły na górzystych bezdrożach. Nastąpił wówczas rozwój lekkich, szybkich i wytrzymałych psów - protoplastów dzisiejszych ras brytyjskich psów pasterkich. Psy podobne do Border Collie istniały całe stulecia temu. Są uwiecznione na licznych starych litografiach, grafikach i obrazach. Są jednak dużo większe i potężniejsze niz dzisiejsi przedstawicieli tej rasy.

Border Collie, uważany jest za jedną z najlepszych ras owczarskich. Wywodzi się od psów, które trafiły do Szkocji wraz z Wikingami w VIII i XIX w. Jest wszechstronnym psem pasterskim. W skandynawii jego przodkowie byli wykorzystywani do pilnowania stad reniferów. Pierwotna odmiana skandynawska została skrzyżowana z valee sheepdog i innymi collie pochodzącymi z nizinnych i pogranicznych obrzarów Anglii i Szkocji. Stąd nazwa rasy (border-granica). Wzorzec rasy został zatwierdzony przez brytyjski Kennel Club dopiero w 1976r, ale jej przedstawiciele zdobyli sobie uznanie wśród farmerów jako doskonałe psy pasterskie. Psy te wielokrotnie triumfowały w sprawdzianach dla psów pasterskich i konkursach posłuszeństwa. Rozpowszechnione są wszędzie tam gdzie hoduje sie owce: w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w Australii, w Nowej Zelandii, W Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie.

Psychika

Wilki zachowują się wobec przywódcy stada podobnie jak psy wobec swoich właścicieli. Psy tak jak wilki odznaczają sie instynktem terytorialnym, mają też instynkt polowania. Szary wilk, co ciekawe ma instynkt pasterski - jeden osobnik z watachy specjalizuje się w izolowaniu ofiary od stada, podobnie jak to czynią BC na polecenie swojego przewodnika-pasterza. Borderki też pochodzą od wilków. Zachowały wiele ich cech psychicznych. Mają niesamowity instynkt ochrony stada, potrafią znakomicie ze sobą współdziałać w pracy. Są bardzo wytrwałe psychicznie - potrafią w niesamowitym napięciu obserwować przez długi czas obiekt do polowania, które w ich wykonaniu jest zamienione na pasienie. To tak jakby karateka zatrzymał śmiertelny cios parę milimetrów przed celem. Są terytorialne - bronią tego terytorium przed innymi stworzeniami. Są umiarkowanie agresywne - tylko wtedy kiedy trzeba bronić stada lub terytorium. W stadzie są hierarchiczne. Ustalają między sobą wzajemne zależności i ściśle ich przestrzegają. Tylko u psów hodowanych w stadzie możemy zaobserwowac bogactwo wilczych zachowań. Należy je zostawić samych sobie i obserwować.

Tylko wtedy uważny i cierpliwy obserwator zauważy wilcze zachowania społeczne.

Np w stadzie Energizer jest para Alfa: Aris i Carmen. I jest pretendent do tronu Pako, który czeka na okazję by go zdobyć.

Bordery należą do najinteligentniejszych psów. Są różne rankingi inteligencji, ale u wszystkich rasa BC zajmuje czołowe pozycje. Ta ich inteligencja i zdolność do samodzielnej pracy jest ich wielką zaletą i największą wadą.

Wspólczesnie bordery nie spełniają juz takich zadań jak kiedyś. Szczególnie straciły na znaczeniu ich cechy obronne, a agresja przestała już być potrzebna. Ale te cechy ujawniają sie szczególnie u znudzonych, pozostawionych samemu sobie psów, jeśli ich właściciele nie mają dla nich czasu. Te niesamowicie inteligentne psy zawsze znajdą sobie coś do roboty. Często właśnie "uciekają" w agresję.

Wśród psów tej rasy trafiają się osobniki o spokojnym temperamencie "domowego" psa lub osobniki pracocholiczne. Te pierwsze będą znakomitymi towarzyszami, pupilkami w naszych domach. Uczą się łatwo posłuszeństwa, kilku sztuczek, mają niewielkie wymagania co do przestrzeni i ruchu, łatwo zapewnimy im odpowiednią dawkę zajęcia. Są łagodne i wierne. Ich inteligencja, łatwość i chęć uczenia się, chęć zabawy, cechy psa pasterskiego sprawiają, że psy te są idealnymi towarzyszami życia człowieka.

Co innego ten drugi typ temperamentu. Jeśli nie jesteśmy wstanie poświęcić im całego dnia, dać im dużo pracy i ruchu to nie radzę brać takiego psa do domu. Pies taki psychicznie zanudzi się "na śmierć", z nudów wymyśli sobie jakieś "zadania" do wykonania. Taka samodzielna psia działalność zawsze kończy się wielkimi stratami materialnymi dla właściciela (zjedzone buty, meble, zniszczone ubrania, pogryzieni sąsiedzi itp.). Jedynym sposobem przeżycia z takim psem jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu i bodźców psychicznych. Dla takich psów idealne są oprócz długich spacerów np przy rowerze treningi agility, flyball, frisbee, gry w piłkę itd. Takiego psa powinniśmy wszędzie zabierać ze sobą, podróżować z nim autobusami, pociągami itp., musimy mu pozwolić "pracować". A wtedy będziemy mieli superwspaniałego psa, idealnie posłusznego, znakomicie wyszkolonego, znającegu mnóstwo sztuczek - obiekt zazdrości sąsiadów i postronnych widzów. A jeśli nie będziemy w stanie sprostać jego wymaganiom? Takie psy bardzo szybko zostana oddane hodowcy lub do azylu......

17:16, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 lipca 2006

Budowa Ciała

Niegdyś psy pasterskie musiały być rosłe i silne, zdolne do obrony stad przed drapieżnikami takimi jak wilki czy niedźwiedzie. Gdy tego typu zagrożenia zmalały, do prac pasterkich zaczęto używać bardziej sprawnych psów mniejszych ras, które aktywnie kontrolują przemieszczanie się stada. Do tej grupy ras należą psy Border Collie.

Border Collie jest średniej wielkości psem. (wzorzec) Ma około 50-53 cm wzrostu, ale jak na swój wzrost jest dosyć lekki - około 18-20 kg. Jest żwawy i energiczny, opiekuńczy dla dzieci, lojalny i posłuszny. Ma proporcjonalną budowę ciała, w ruchu jest zwinny i szybki, wytrzymały, porusza się z lekkością. Cechuje go żywe i inteligentne spojrzenie wyrazistych, owalnych, szeroko osadzonych oczu. Oczy powinny być brązowe, ale w odmianach umaszczenia merle mogą być niebieskie*. Głowa szeroka, z krótką kufą zwężającą się do czarnego nosa. Wyraźny stop. Uszy od stojących, przez załamane aż do całkiem obwisłych - z tym, że obwisłe są uważane za nieprawidłowe. Szeroka i głęboka klatka piersiowa, silny i szeroki grzbiet. Pracujący border nosi głowę poniżej lini grzbietu - w krańcowych przypadkach stojąc na przykurczonych łapach działających jak sprężyny - trzyma ją prawie na ziemi gotowy w każdej chwili do natychmiastowego skoku. Łapy ma stosunkowo długie i mocne, dobrze umięśnione, przystosowane do długodystansowych biegów w trudnym terenie. Zdarzają się psy wysokie, długonogie, zdarzają się też krępe o mocnej kości, są też psy drobne, lekkie niedużego wzrostu. Taka różnorodność budowy świadczy o małej jeszce konsolidacji tej młodej rasy (wzorzec rasy został zatwierdzony przez Kennel Club dopiero w 1976 r a FCI uznała ja w latach 80.

Szata psów

BC dostosowana jest do warunków w których kształtowała się rasa, do ostrego klimatu Szkocji. Okrywa włosowa jest zbudowana z dwu warstw: z grubych włosów okrywowych o różnej długości mających zadanie ochronne i cieńkich włosów gęstego podszerstka (gubionego latem) do ochrony przed zimnem. Wśród osobników tej rasy można spotkać psy o włosie krótkim, średniodługim i o szacie pośredniej. Krótkowłose są bardzo cenione przez pasterzy jako niekłopotliwe w pielęgnacji. Długowłose wspaniale prezentują się na wystawach. Można przypuszczć, że tak jak to się stało w innych rasach po jakimś czasie psy te zostaną podzielone na BC długo i BC krótkowłose. Włos okrywowy czasem jest prosty a czasem lekko pofałdowany. Maści są bardzo zróżnicowane. Głowa i uszy są pokryte krótkim włosem. Dłuższy włos zaczyna się na szyi tworząc wspaniałą grzywę, następnie obrasta grzbiet psa od góry, (boki tułowia w dół obrastają krótszą sierścią) szczególnie bogato w jego tylnej części tworząc takie portki i porasta obficie ogon tworząc bujną kitę. Łapy od przodu są porośnięte krótka sierścią, za to z tyłu długą tworzącą chorągiewki. Brzuch porośnięty jest niezbyt długą, rzadszą sierścią.

Ogon obrośniety obwicie nawet u krótkowłosych psów jest wskażnikiem nastroju borderka. Noszony nisko, jeśli pies jest przestraszony, na wysokosci lini grzbietu u biegającego psa podnosi się wysoko coraz wyżej w czasie wzrostu zaciekawienia psa. Zaciekawiony lub zadowolony z siebie border trzyma ogon wysoko w górze -nawet może być zakręcony do przodu. Jego instynk pasterski i odpowiednie zachowanie jest często żródłem konfliktów (szczególnie psów borderów) z innymi psami. Widząc na spacerze osobnika swego gatunku zatrzymują się, obniżają głowę i intensywnie wpatrują się w niego - hipnotyzują go wzrokiem. Wiele psów szczególnie samców takie zachowanie odbiera jako atak i odpowiednio do niego się zachowuje przyjmując postawe dominującą. Border wtedy robi to samo, podnosi się jak najwyżej, podnosi wysoko glowę i ogon. Jeśli pies przeciwnik się nie zreflektuje zacznie się walka o dominację, a jeśli pokaże, że nie interesuje go dominacja, zacznie się dzika zabawa.

* Problem niebieskiego oka.

Niebieskie oko u psów tej rasy jest najzupełniej zdrowym i w pełni funkcjonalnym narządem. Jego dziedziczenie jest dość skomplikowane. U psów merle może być spowodowane oddziaływaniem "genu merle" - takie oczy są łaciate, ale szczególnie wtedy gdy jest jednobarwne może pochodzić od rodziców nosicieli tzw. "niebieskiego oka". U psów o pełnym kolorze (biało-czarnych lub czerwono-czarnych) jego wystąpienie jest efektem działania tzw. "genu niebieskiego oka". Na pewno nie jest to jeden gen recesywny ale kilka genów. Świadczą o tym znane sa psy z jednym okiem niebieskim, z dwoma oczami niebieskimi, z oczami brązowymi z niebieskimi łatami. Niebieskie oko jest różnie traktowane przez różne organizacje kynologiczne. Według niektórych wzorców jest uznawane za wadę piękności a wg. innych jest dopuszczalne. We wzorcu obowiązującym w naszym kraju nie jest uważane za wadę piekności u psów o umaszczeniu merle. Brak tutaj konsekwencji organizacji kynologicznych. Przepisy hodowlane i obowiązujące wzorce mają na celu wyrównywanie rasy i eliminację z hodowli psów o negatywnych, dla danej rasy określonych cechach. Jeżeli dopuszcza się kojarzenia psów merle (mogących być nosicielami recesywnego genu niebieskiego oka) z psami o pełnym kolorze (nie merle) to może to doprowadzić do urodzeń szczeniąt nie merle z niebieskimi oczyma. W tym kontekście traktowanie takiej kombinacji (np psy czarno-białe z niebieskimi oczami) jako wadę piękności jest co najmniej dziwne. W ten sposób nigdy taki kolor oczu nie zostanie z rasy wyelimowany. W innych rasach np. husky psy o takich oczach są bardzo cenione.

16:16, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »

Zdrowie

Psy Border Collie powinny być rasą psów odpornych na trudne warunki atmosferyczne i przyzwyczajone do ciągłej pracy -bez względu na porę roku - w terenie. Czy tak jest w istocie? Mimo prastarego pochodzenia jest to rasa młoda. W naszym kraju jest stosunkowo mało liczna. Hodowcy czasem z braku osobników do kojarzeń a czasem celowo prowadzą hodowlę w pokrewieństwie. Takie postępowanie, o ile jest robione prawidłowo wpływa na wyrównanie psów w rasie, ale niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest ujawnienie się recesywnych, normalnie niewidocznych cech genetycznych (przekazywanych przez rodziców na potomstwo). Szczególnie niebezpieczne są te z nich, które wpływają negatywnie na zdrowie. Grupa psów Collie jest dosyć specyficzna pod względem weterynaryjnym. Są grupy leków, których u tych psów nie wolno stosować. Upewnij się czu Twój weterynarz o nich wie! Jeśli interesujesz się kupnem szczeniaka psa tej rasy wypytaj się hodowcy pod kątem niżej występujących chorób genetycznych o rodziców szczeniąt. Sprawdź czy mają dokumenty potwierdzające negatywne wyniki badań.

HD (Hip Dysplasia) -Dysplazja stawów biodrowych-Niedorozwój, nienormalny rozwój stawów biodrowych (zwykle obu) jest bardzo poważną wadą psa pracującego czyli każdego borderka. Polega na niedorozwoju panewki miednicy, jej więzadła i głowy kości udowej, co daje obraz nadwichnięcia. Wada ta jest bardzo bolesna, ale border w czasie pracy może ignorować ból i początkowo możemy nie zauważyć objawów tej choroby. A jest ona częsta. Występuje np. u 16,9% populacji borderów amerykańskich. Jedynym sposobem jej wykrycia jest prześwietlenie stawów biodrowych. Robi się to u psów dwuletnich pod całkowitą narkozą. Takie prześwietlenie ma prawo oceniać tylko kilku wybranych specjalistów w kraju. Dziedziczenie tej wady jest dosyć skomplikowane i może się ona ujawnić nawet u szczeniat po pozornie zdrowych rodzicach. Należy bezwzględnie przestrzegać dopuszczania do rozmnażania tylko psów ze stawami biodrowymi ocenionymi jako doskonałe.

CEA (Collie Eya Anomaly)- Anomalia Oczna Owczarków Szkockich-Warunkuje ją gen recesywny. Rodzice mogą być normalni, ale jeśli są nosicielami tej cechy to wada może ujawnić się na potomstwie. Wystąpienie tej wady można rozpoznać już u sześciotygodniowych szczeniąt.

PRA (Progressive Retinal Atrophy)- Postępujący Zanik Siatkówki-PRA jest wspólnym terminem wykorzystywanym do opisu szeregu wrodzonych degeneracji siatkówki oka. Takie degeneracje często objawiają się ślepotą zmierzchową, która z czasem przechodzi w ślepotę całkowitą, często powodując powstanie wtórnej zaćmy. Wszystkie te schorzenia są prostymi, recesywnymi wadami dziedzicznymi. PRA to schorzenia struktur położonych w tylnej części oka, często nie dające na początku wyraźnych objawów i pozwalają się dostrzec dopiero wtedy, kiedy upośledzenie widzenia jest już znaczne. I tak PRA jest zauważalne jedynie w przypadku znacznej degeneracji siatkówki lub rozwinięcia się wtórnej zaćmy. PRA dotyczy wielu ras psów, a wywołuje go wiele czynników etiologicznych, związanych z degeneracją fotoreceptorów.

16:11, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »

Pies obarczony tymi wadami z wiekiem traci wzrok. Te wady mogą być niezauważalne do wieku średniego. Taki pies, zanim wady zostaną zauważone może być użyty do ropłodu i przekazywać je dalej na potomstwo. W większości wypadków można stwierdzić badaniem okulistycznym rozwój tych chorób u psów dwuletnich. Dlatego należy dla pewności rozmnażać psy dopiero po osiągnięciu tego wieku.

Epilepsy – Epilepsja-Jej etiologia nie jest do końca poznana, ale wydaje się, że psy z pewnych lini hodowlanych mają do niej większe predyspozycje niż inne. Niedopuszczalne jest rozmnażanie cierpiących na nią psów.

Alergie-Wiele psów łatwo sie uczula na różne czynniki takie jak pchły, białko, czy inne alergeny. Pewne symtomy wskazują na dziedziczny charakter tego problemu.

Wszystkie te choroby są nieuleczalne. Można przez właściwe postępowanie pomóc psu żyć z tymi wadami, ale jedyne zabezpieczenie przed nimi to wytypowanie uczciwej hodowli, z psami wolnymi od wad genetycznych, z której kupujemy szczeniaka.

W wielu krajach (np w Stanach Zjednoczonych, w Angli) psy użyte do hodowli muszą być wolne od chorób geneycznych. Dopuszcza się tam do rozmnażania tylko psy po pozytywnym przejściu odpowiednich badań. W naszym kraju badania te niestety nie są wymagane. Mimo braku takiego wymogu uczciwi hodowcy takie badania przeprowadzają. Nabywcy szczeniąt powinni żądać od hodowców odnośnych certyfikatów zdrowotnych psich rodziców.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na nabycie szczeniaka jego życie i zdrowie nie zależy tylko od prawidłowego żywienia i pielęgnacji ale głównie od właściwego programu szczepień ochronnych przeciw zakaźnym chorobom wirusowym. Program szczepień ścisle łączy się z odrobaczeniami. Szczepienie ma sens tylko w przypadku psów wolnych od pasożytów. Psy zarobaczone maja obniżoną odporność i ich system odpornosciowy może nie zareagować na szczepionkę i nie wytworzy przeciwciał. W efekcie pies będzie całkowicie nieodporny na choroby zakaźne.

Jest tyle programów szczepień ile weterynarzy, są stosowane różne szczepionki różnych firm, ale podstawowy szkielet programu szczepień i odrobaczeń wygląda tak:

Odrobaczanie: (lepiej bez trucia psa byłoby każdorazowo w podanych niżej terminach sprawdzać za pomocą badania kału czy pies jest zarobaczony i środki odrobaczające stosować tylko w takich przypadkach. Podany schemat dotyczy profilaktycznego odrobaczania bez wcześniejszego badania w tym kierunku)

14 dzień - pyrantelum

21-28 dzień powtórka

kolejne na 10 dni przed I szczepieniem

kolejne w 12-16 tygodniu życia

dorosłe psy 3-4x w roku oraz zawsze wtedy gdy mamy podejrzenie kontaktu psa ze żródłem zakażenia robaczycą (np chory iiny pies lub zakażone odchody)

Szczepienia: (w miarę wzrostu szczeniaka - i rozwoju jego układu odpornościowego- szczepi się go na coraz więcej nowych chorób równocześnie powtarzając te wcześniejsze )

16:07, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »

6 tydzień - nosówka, parwo

9 tydzień - nosówka., parwo.,choroba Rubartha, parainfluenza,

12 tydzień - nosówka, parwo, choroba Rubartha, parainfluenza, leptospiroza

od 8 tygodnia obowiązuje szczepienie przeciw wściekliźnie

Kolejne szczepienia powtarzamy corocznie.

To zalecane programy, modyfikacje dozwolone, decyduje lekarz. Dobrze jest przy ostatnim szczepieniu szczeniaka dołożyć szczepionkę na kaszel kenelowy i powtarzać ją co roku Nie jest to ciężka choroba, ale bardzo osłabia psy.

Dysplazja stawów biodrowych:

Jest to temat rzeka ale w przypadku rasy psów border collie niezwykle istotny i warto go trochę poznać. Przedstawiam tutaj wiedzę zgromadzoną z różnych miejsc w internecie, ze stron internetowych zarówno weterynarzy jak i hodowli różnych ras psów. Na pewno nie jest to wszystko na temat tej strasznej nieuleczalnej choroby, Zarówno przyczyny jak i jej skutki różnie są przedstawiane, w zależności kto to przedstawia. Jeśli hodowca, ma problemy z dysplazją u swoich szczeniąt, często pomiejsza wpływ genetyczny na jej rozwój a eksponuje wpływy środowiskowe. Jeśli odwrotnie, hodowca ma czyste, przebadane pod kątem dysplazji psy eksponuje wpływy genetyczne. Prawda prawdopodobnie jak zwykle jest gdzieś pośrodku. O przyczynach dysplazji ciągle wiemy mało. Ciągle nie poznane jest jej dziedziczenie, nie całkiem czytelne są wpływy środowiskowe na jej rozwój. Dysplazja dotyczy większości ras psów ale u psów raz ciężkich jej konsekwencje są wyjątkowo złe i czasem doprowadzają do konieczności eutanazji. Dlatego Związek Kynologiczny w Polsce wzorem organizacji kynologicznych innych państw wprowadził obowiązkowe badania na dysplazję psów i suk u kilkunastu ras psów psów.

Szczegółowy opis kliniczny dysplazji znajduje się w cytowanym artukule z portalu weterynaryjnego.

Dziedziczenie

Dysplazja to choroba uwarunkowana wieloma genami których efekty działania sumują się. Jest to tak zwana cecha ilościowa, czyli dająca się mierzyć. Geny takie nazywamy poligenami. Cechy warunkujące wystąpienie bioder dysplastycznych są recesywne w stosunku do bioder zdrowych. Stąd zdrowe psy mogą być nosicielami genów warunkujących wystąpienie tej choroby.

W przypadku cech ilościowych, duży wpływ na wystąpienie badanego efektu mają też przyczyny środowiskowe.

Dysplazję można rozpoznać na zdjęciu rentgenowskim najwcześniej już u ośmiotygodniowego szczeniaka (przypadki ciężkie). Mięśnie badanego psa muszą być maksymalnie rozluźnione dlatego zdjęcie rentgenowskie wykonywane jest najczęściej pod ogólną narkozą..

Nawet bez zdjęć można obserwując szczeniaka wykryć wrodzoną, ciężką dysplazję w wieku 7-8 tygodni kiedy np. szczeniak zanim ukucnie do siusiania musi usiąść.

Dysplazja jest nieuleczalna. Można farmakologicznie łagodzić jej objawy u osobników nią dotkniętych ale jedyną skuteczną metodą jest operacja wstawienia sztucznego stawu biodrowego a jedynym sposobem zabezpieczenia się przed nią
16:06, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »

jest profilaktyka, właściwy dobór psów do kojarzeń kupno szczeniaka tylko z uczciwej, dbającej o właściwe badania hodowli. Ponieważ jest to choroba dziedziczna rolą hodowcy jest nie dopuszczanie do dalszego rozrodu psów dysplastycznych.

Praktycznie wyróżnia się 4 stopnie dysplazji: (5 stopień to brak dysplazji)

bardzo nieznaczne odchylenie od normy, ale pozwalające na rozpoznanie schorzenia nie budzace watpliwosci, wyraźne odchylenie od normy nadwichniecie będące wynikiem dysplazji płaska, pozbawiona jej eliptycznego lub kulistego kształtu panewka z przemieszczeniem głowy kości udowej.

Sposób wykonia prześwietlenia stawów biodrowych.Bardzo ważny jest sposób wykonania zdjęcia RTG. Podczas jego wykonywania pies w znieczuleniu ogólnym musi leżeć na grzbiecie. Jego przednie kończyny są wyciągnięte maksymalnie do przodu (za głowę) a tylne - do tyłu i do dołu. Jest zatem maksymalnie "rozciągnięty" - aby to osiągnąć wszystkie kończyny przywiązuje się do stołu, na którym leży pies tzn. najpierw przywiązuje się przednie, a potem ciągnię się powolutku tylne aż do maksymalnego wyprostowania i też się je przywiązuje. Bardzo ważne jest, aby pies leżał równiutko na grzbiecie - nie może być przechylony w żadną stronę!

16:04, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 lipca 2006
Owczarek szkocki colli

-rasa psów pasterskich hodowanych do tródnej pracy na odległych pastwiskach.Psy te są sredniej wielkości 51-61,waga 18-30kg.dłógowłosy, inteligętny, samodzielny wierny, czujny stróż, doskonały pasterz i towarzysz.

Przez całe stulecia colli były nieznaną rasą po za granicami Szkocji, teraz obecnie są najbardziej znaną i Kochaną rasą na calym świecie.Ras ta jest krzyżówką wilka(takiego z lasu)i charta rosyjskiego-borzoj.Jest to pies obdarzony dobrym charakterem,przyjacielski, energicznyna śierzym powietrzu, ostrożny wobec obcych i bardzo przywiązany do własciciela jak i calej rodziny.Ten towarzyski pies nie okazujezazwyczj agresji bądź nerwowości.

21:20, surykatka1987 , Opisy ras:Psy
Link Dodaj komentarz »